Menu

Pielęgnacja trawnika - zabiegi

Koszenie trawnika - pierwsze koszenie nowego trawnika należy wykonać, gdy źdźbła trawy będą miały wysokość około 8-10 cm. Podcinamy je wtedy o 1-1,5 cm i robimy tak przez następne 2-3 koszenia. Przy kolejnych koszeniach nieco bardziej skracamy trawę aż osiągniemy wysokość około 3-6 cm. W przypadku wysokich temperatur lepiej kosić nieco wyżej i dopiero gdy minął upały powrócić do zaplanowanej wysokości trawnika.

Podlewanie trawnika - podlewać należy systematycznie, najlepiej w miarę rozproszonym strumieniem wody. W żadnym wypadku nie można dopuszczać do przesychania podłoża. Dość dobrze w takiej roli sprawdzą się przenośne zraszacze, ale zdecydowanie najwygodniejsze są w pełni automatyczne systemy z czujnikami wilgotności, które zapewnią optymalny poziom zasilenia trawy w wodę.

Nawożenie trawnika - ta operacja zapewnia silny wzrost roślin. Nawożenie wykonujemy, gdy ziemia jest jeszcze w miarę wilgotna ale trawa po deszczu lub podlewaniu zdąży już podeschnąć. Nowy trawnik po raz pierwszy nawozimy wczesną jesienią. W kolejnych latach na wiosnę wysypujemy uniwersalny nawóz wieloskładnikowy lub specjalistyczny nawóz do trawników po czym ten zabieg powtarzamy jeszcze raz w drugiej połowie lata.

Odchwaszczanie trawnika - aby mieć ładną zieloną murawę to już na wiosnę należy systematycznie oczyszczać trawnik z chwastów. Rośliny jednoroczne zazwyczaj poddają się koszeniu ale rośliny wieloletnie (np. babka) są dość oporne i należy je usunąć z korzeniami (używając w tym celu wąskiej łopatki lub środków chemicznych).

Napowietrzanie trawnika - jest to zabieg mający na celu uniemożliwienie tworzenia się warstwy zbitych pędów i obumarłych fragmentów roślin, które to skutecznie utrudniają dostęp powietrza do korzeni oraz zatrzymują wodę, sprzyjając rozwojowi różnorakich chorób. Zabieg ten zaczynamy od wygrabienia trawnika grabiami, następnie tak przygotowaną darń należy nakłuć lub naciąć. Później można również rozsypać i rozgrabić piasek, który wypełni szczeliny i poluzuje strukturę gleby. Optymalnym okresem na przeprowadzenie napowietrzania jest jesień.

Montaż systemów nawadniających - masz pytania? Napisz do nas!

 

Zamów bezpłatną wycenę

Zachęcamy do kontaktu z nami. Specjalnie dla Ciebie stworzymy zoptymalizowany projekt odpowiadający Twoim potrzebom oraz przedstawimy Ci najkorzystniejszą ofertę dopasowaną do Twoich preferencji i możliwości budżetowych.

Nasi Partnerzy

jak prawidłowo nawodnić ogród