Menu

Renowacja trawnika po okresie zimowym

Po okresie zimowym należy ocenić stan trawnika i jeśli obserwujemy większe powierzchnie uschniętej trawy lub nawet miejsca które zostały zupełnie pozbawione darni to w ramach odtworzenia trawnika należy dosiać trawę lub uzupełnić braki wycinkami darni. Dosiew trawy po miesiącach zimowych stosujemy zazwyczaj przy uszkodzeniach i ubytkach, które obserwujemy na większej powierzchni trawnika - ziemię w miejscach ogołoconych z trawy należy spulchnić i obsiać identyczną (lub możliwie najbardziej zbliżoną) mieszanką trawy do tej, która była zastosowana przy zakładaniu trawnika. Nasiona należy zasypać niezbyt dużą warstwą piasku lub ziemi i podlać. Pierwsze koszenie odtwarzanych obszarów trawnika należy przeprowadzić dopiero gdy trawa osiągnie odpowiednią wysokość (nie mniejszą niż 9-10 cm), natomiast pozostałą część trawnika, która przetrwała zimę bez negatywnych skutków, kosimy oczywiście znacznie szybciej.

W przypadku niewielkich ubytków trawy zamiast wysiewania możemy zastosować miejscowe wstawianie kawałków darni pobranych z mniej eksponowanych obszarów trawnika (np. z jego obrzeży). Takie zregenerowane miejsce należy dobrze i regularnie zaopatrywać w wodę aby uniknąć uschnięcia. Należy tu również pamiętać aby przy pierwszych koszeniach używać nożyc zamiat kosiarki - jest to o tyle istotne, iż przejazd kosiarki może uszkodzić lub nawet zerwać świeżo położoną darń. Gdy trawnik po zimie jest zniszczony na bardzo dużej powierzchni, należy rozważyć uformowanie go od nowa, poprzez usunięcie zniszczonej darni na całej powierzchni trawnika i wysianie trawy na nowo.

Montaż systemów nawadniających - masz pytania? Napisz do nas!

 

Zamów bezpłatną wycenę

Zachęcamy do kontaktu z nami. Specjalnie dla Ciebie stworzymy zoptymalizowany projekt odpowiadający Twoim potrzebom oraz przedstawimy Ci najkorzystniejszą ofertę dopasowaną do Twoich preferencji i możliwości budżetowych.

Nasi Partnerzy

jak prawidłowo nawodnić ogród