Menu

Jak określić parametry źródła wody?

Do prawidłowego zaprojektowania i wykonania automatycznego systemu nawadniającego są potrzebne parametry źródła wody. W sytuacji, gdy mamy własne ujęcie wody należy ocenić parametry pracy pompy. W tym celu można skorzystać z wykresu wydajności i ciśnienia - 10 metrów wysokości odpowiada 1 atmosferze a 1 metr sześcienny odpowiada około 16,7 litra na minutę.

Pomiar ciśnienia:
Jak obliczyć wielkość przepływu?
Ciśnienie jest podawane w barach lub atmosferach. Jednostki przelicza się w następujący sposób:
1 atmosfera = 0,981 bara, 1 bar = 1,02 atmosfery, atmosferą techniczną nazywamy jeden kilogram na centymetr kwadratowy.
Te parametry najlepiej zmierzyć za pomocą manometru zamocowanego do źródła wody gdzie chcemy wykonać pomiar. Trzeba pamiętać, że wszystkie inne zawory muszą być zamknięte a woda nie może się wydostawać nigdzie indziej bo w przeciwnym razie pomiar nie będzie dokładny. Do prawidłowego działania systemu nawadniającego ciśnienie powinno mieć co najmniej 2 atmosfery. W sytuacji kiedy mamy ciśnienie przekraczające 5 atmosfer należy zamontować reduktor ciśnienia który obniży potencjał siły.

Aby zmierzyć rzeczywistą wydajność źródła należy wykonać pomiar czasu w jakim będzie napełniał się nasz jakiś wybrany zbiornik. Najlepszym naczyniem jest wiadro, tylko musimy znać jego objętość. Jeżeli budynek jest wyposażony w wodomierz to można go wykorzystać zamiast wiadra.

Przykład:
Mamy wiaderko o pojemności 10 litrów i napełniamy je wodą z naszego badanego źródła w ciągu 12 sekund.

Korzystamy z następującego wzoru:

Pojemność wiaderka - A
Czas w jakim napełniono wiaderko - B
Wydajność źródła wody w m3/h - C
(A/B) x 3,6 = C (m3/h)
Obliczamy:
(10/12) x 3,6 = 3 (m3/h)
Nasze źródło wody ma wydajność 3 metrów sześciennych co daje po przeliczeniu 50 litrów na minutę.

Montaż systemów nawadniających - masz pytania? Napisz do nas!

 

Zamów bezpłatną wycenę

Zachęcamy do kontaktu z nami. Specjalnie dla Ciebie stworzymy zoptymalizowany projekt odpowiadający Twoim potrzebom oraz przedstawimy Ci najkorzystniejszą ofertę dopasowaną do Twoich preferencji i możliwości budżetowych.

Nasi Partnerzy

jak prawidłowo nawodnić ogród