Menu

Czy warto zainwestować w automatyczne systemy nawadniające?

Instalacje nawadniające są niezbędne jeśli poważnie myślimy o ładnym, zielonym ogrodzie. Systemy, na których możemy oprzeć zasilanie w wodę mogą miec różny stopień rozbudowania - od podstawowych zraszaczy i ręcznych zaworów aż po bardzo zaawansowane instalacje wyposażone w urządzenia sterujące nawadnianiem wielu niezależnych sekcji zraszaczy z czujnikami wilgotnosci oraz detektorami deszczu. Podejmując decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania warto kierować się uznaną marką i dostępnością systemu w sprzedaży (zabezpieczy to nas na przyszłość w razie konieczności wymiany jakiegoś zużytego elementu systemu). Równie ważne jest aby firma, która podejmie się montażu systemu miała już jakieś doświadczenie oraz nie uchylała się od serwisu gwarancyjnego.

Aby jak najlepiej gospodarować wodą stosuje się różnorakie czujniki, które z jednej strony oszczedzają wodę a z drugiej strony nie dopuszczają do zbyt dużej ekspozycji roślin na wodę - np. czujnik wilgotności uruchamia intslacje nawadniającą przy określonej wilgotności powietrza; czujnik deszczu wyłącza system nawadniania gdy pojawiają się opady deszczu. Oczywiście całym procesem nawadniania można sterować również ręcznie, stosując zawór na ujęciu wody. Niemniej jednak dopiero zastosowanie instalacji wyposażonej w czujniki i sterowniki daje nam poczucie bezpieczeństwa, że automatyka będzie cały czas odpowiednio dozowała wodę - również pod naszą nieobecność. Dzięki zastosowaniu sterowników możemy zaprogramować włączanie i wyłączanie systemu w dowolnie wybranych przez nas godzinach. Zaleca się aby nawadnianie włączać wtedy kiedy temperatura jest możliwie najniższa czyli albo późnym wieczorem albo nad ranem - dzięki czemu unikniemy podlewania chłodną wodą rozgrzanych roślin, co mogłoby doprowadzić do szoku termicznego.

Automatyczne systemy nawadnijące są co prawda kosztowniejsze od ręcznych systemów ale oferują nam wygodę i dużo saysfakcji z użytkowania ogrodu - gdyż mamy dużo więcej wolnego czasu, który można spożytkować chociażby na opoczynek we własnym ogrodzie.

Montaż systemów nawadniających - masz pytania? Napisz do nas!

 

Zamów bezpłatną wycenę

Zachęcamy do kontaktu z nami. Specjalnie dla Ciebie stworzymy zoptymalizowany projekt odpowiadający Twoim potrzebom oraz przedstawimy Ci najkorzystniejszą ofertę dopasowaną do Twoich preferencji i możliwości budżetowych.

Nasi Partnerzy

jak prawidłowo nawodnić ogród